Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

 

Kolesterol, hücre yapısının inşa edilmesinde kullanılan, hormon ve enerji üretimine katkıda bulunan, bal mumuna benzer bir yağdır. Kolesterol vücut için gerekli bir maddedir fakat fazla olması halinde sağlık sorunlarına yol açar.

Yüksek kolesterolü olanların yiyecek ve içecekleri dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekir. Kolesterolü düşüren yiyecekler tüketilerek kolesterolün dengede tutulması sağlanır.

Yulaf
Yulaf içerisindeki beta-glukan sayesinde kolesterol seviyesini düşürür. Sağlık açısından faydalıdır ve düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

Elma
Elma kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Elmanın organik ve taze olması gerekir. Kabuklarıyla birlikte günde en az 1-2 elma tüketilmesi gerekir.

Yeşil Çay
İçerisinde güçlü antioksidanlar barındırır. Yüksek kolesterolü dengelemede yardımcı olur. Faydasını görmek için 3-4 ay düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Zeytinyağı
Zeytinyağı kötü kolesterolü kontrol altına almada yardımcı olur.

Bal
Doğal özellikleri sayesinde kolesterol seviyesinin düzene girmesinde yardımcı olur.

Sarımsak
Kötü kolesterole karşı çok etkilidir. Her gün tüketilmesi önerilir.

Lahana ve Karnabahar
Kanda kolesterolün yükselmesini engeller. Lahana ve karnabahardan yapılan sebze çorbasını günde 3 kâse tüketmek kolesterol ilaçlarından daha etkilidir.

Bulgur ve Kepekli Pirinç
Kandaki kolesterolü yaklaşık olarak yüzde 10-15 oranında düşürür.

Fındık
Fındık içeriğindeki E vitamini, lif ve tekli doymamış yağlar sayesinde kolesterolü düşürür. Günde yaklaşık 1 avuç fındık kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur.

Bitter Çikolata
Bitter çikolata yeterli miktarda tüketilirse kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükseltir.

Keten Tohumu
Keten tohumu günde yaklaşık olarak 50 gram tüketilmesi halinde yüzde 8-14 civarında kolesterolü düşürür.

Balık
İçeriğindeki Omega 3 sayesinde kalp sağlığını koruyarak iyi kolesterolü yükseltir. Sardalye, hamsi, somon ve ton balığı tüketilmesi kolesterol açısından faydalıdır.

Badem
Badem düzenli olarak tüketildiği taktirde kolesterolü yüzde 10 civarında düşürür. Bademin kalorisi yüksek olduğundan dolayı günde 1 avuçtan fazla tüketilmemesi gerekir.