Kalp Yetmezliği Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir ?

Prof Dr Hızır Mete Alp web sitesi

Kalp yetmezliği kalbin çalışmayı bıraktığı anlamına gelmez. Kalbin pompalama gücü normalden zayıf demektir. Yani, kalp vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda oksijen ve besleyici kanı pompalayamaz. Kalbin odaları, vücuda pompalanacak daha fazla kan tutmak için gerginleşir, kalınlaşarak da gerilmeyle tepki verebilir. Bu, kanın hareket etmesini sağlamaya yardımcı olur, ancak kalp kası duvarları zayıflayabilir ve etkin şekilde pompalayamaz hale gelebilir. Bu durumda böbrekler vücuda sıvı (su) ve tuz bırakarak tepki verebilir.

 

Kalp Yetmezliği Nedenleri

Kalp yetmezliği, kalp kasına zarar veren aşağıdaki koşulların birçoğundan kaynaklanır:

 

Koroner arter hastalığı.

Koroner arter hastalığı (KAH)kalbe kan ve oksijen sağlayan atardamarların bir hastalığıdır ve kalp kasına azalmış kan akışına neden olur. Arterler tıkanır veya ciddi şekilde daralırsa, kalp oksijen ve besinler için aç kalır.

 

Kalp krizi.

Bir kalp krizi koroner arter aniden kalp kasının kan akışını durdurarak, tıkandığında gerçekleşir.

 

Kardiyomiyopati.

Kalp kasının hasarlanması ve bozukluğudur.

 

Kalbi yoran koşullar.

Bu durum, yüksek tansiyon, kapak hastalığı, tiroid hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, ya da doğumda mevcut kalp kusurları ile gerçekleşebilir.

Ek olarak kalp yetmezliği aynı anda birkaç hastalık veya durum olduğunda ortaya çıkabilir.

 

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Herhangi bir kalp yetmezliği semptomunuz olmayabilir veya semptomlar hafif veya şiddetli olabilir. Belirtiler sabit veya gelip gidebilir. Bu belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

  • Akciğerdeki etkisi ile kuru, kesici öksürük veya hırıltılı solumaya neden olabilir.
  • Böbreklerden fazla sıvı ve su tutmasıyla, şişmiş ayak bilekleri, bacaklar, karın ve kilo artışı ile sonuçlanır. Semptomlar, gece boyunca idrar yapma ihtiyacının artmasına neden olabilir.
  • Baş dönmesi, yorgunluk ve güçsüzlük gelişebilir. Başlıca organlarınıza ve kaslarınıza daha az kan gitmesiyle size yorgun ve zayıf hissettirir. Beyne daha az kan akması baş dönmesi ya da bilinç bulanıklığına neden olabilir.

Hızlı ve/veya düzensiz kalp atışları gelişir. Kalp vücuda yeterli miktarda kan pompalamak için daha hızlı atıyordur. Kalp yetmezliğiniz varsa, bu semptomlardan bir veya daha fazlasına sahip olabilirsiniz. Böylelikle kalp yetmezliği nedir nedenleri belirtileri nelerdir sorusuna cevap bulmuş olduk.