Obezite Bir Sağlık Problemi Midir?

Obezitenin Nedenleri

Vücuttaki yağ oranının fazlalığı obeziteye neden olmaktadır. Vücuttaki yağ oranının artışında ise çeşitli etmenler rol oynamaktadır. Yanlış beslenme, genetik, hareketsiz bir yaşam tarzı obezitenin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Günümüzde obezite en çok gelişmiş ülkelerin sorunu olarak karşımıza çıkmakla birlikte artık teknoloji çağı ve bilgisayar karşısında geçirilen zamana bağlı olarak hemen hemen tüm dünyanın sorunu haline gelmektedir.

 

 Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?

            Obezite bir sağlık problemi midir? Evet, obezite bir sağlık problemi olarak kabul edilmekte ve yapılan araştırmalar sonucunda pek çok hastalığa neden olduğu görülmektedir. Bu hastalıkların vücutta görülebilecek etkilerini şu şekilde açıklamak mümkündür. Kalp ve damar hastalıkları; vücudun aşırı yağlanmasına bağlı olarak damarların tıkanmasına ve kalp krizine neden olabilir.

 

Yüksek tansiyon; yine vücuttaki yağlanmaya bağlı olarak gelişebilen bir hastalıktır. Kanser; bazı kanser türleri de yine kiloya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Diyabet; halk arasındaki adıyla şeker hastalığı şişmanlığa bağlı olarak gelişebilmektedir. Karaciğer hastalıkları; vücutta kullanılamayan şekerin depolanması sonucu karaciğer yağlanmaları ortaya çıkabilmektedir. Sözü edilen hastalıkların bazıları ölümcül olabilir. Yani kişinin yaşamını tehdit edebilecek boyutlara varabilir.

 

Obezite pek çok hastalığa zemin hazırladığı için obezite bir sağlık problemidir ve tedavi edilmesi gerekir. Yaşam kalitesini düşürür, bireyin hareket kabiliyetini kısıtlar. Birey yaşıtlarının yapabileceği pek çok aktiviteyi yapamayacak duruma gelir bu da bireyi bekleyen başka bir tehlikedir. Yaşamının kısıtlandığını, fazla kiloları yüzünden görüntüsünün kötü olduğunu düşünen birey depresyona girebilmektedir. Bu da bireyin bir de psikiyatri hastası olmasına neden olmaktadır.

 

 Obezite Tedavi Edilmelidir

Günümüzde obezite ciddi bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmakta ve alınacak bir takım önlemlerle, diyetisyen eşliğinde bir beslenme programı gibi, yapılacak fiziksel aktivitelerle spor yapmak gibi, yaşam tarzını bir ölçüde değiştirmek gibi örneğin arabaya binmektense yürüyerek gidilecek yere yürüyerek gitmek gibi, çözüm konusunda ilk adım atılmış olabilir.