Kalp Çarpıntısı Nedir? Yol Açan Başlıca Sebepler?

Kalp Çarpıntısı Durumuna Yol Açan Başlıca Sebepler

Kalp Çarpıntısı Durumuna Yol Açan Başlıca Sebepler

Kalp normalde bir dakikada 60 ila 100 arasında atarak bütün vücuda kan pompalar. Ancak bazı zamanlarda özellikle stres, egzersiz, kafeinli gıdaların tüketilmesi, alkol ve sigara kullanımı, guatr ve kansızlık durumlarında kalp atım hızı 100 üzerine çıkar. Bu durumda kalp normal şekilde atar ancak daha hızlı çalışmaya başlar ve kalp çarpıntısı şeklinde gözlemlenir.

Bazı durumlarda kalp çarpıntısı, dakikada 180 atımın da üzerine çıkabilmektedir. Bu durumda kalpte ritim bozukluğu oluşmakta kalbin kulakçık kısmında sinir kısmında kısa devre oluşarak kalp atımını arttırmaktadır.

Böyle durumlarda kalbin hızlı çalışmasını tetikleyen durum ortadan kalktığı zaman kalp tekrar normal çalışmasına döner.

Prof. Dr. Mete ALP, kalp çarpıntısının birçok sebepten ortaya çıkabileceğini belirterek, nedenlerinin ciddiyetle araştırılması gerektiğini belirtti.

İşte, Kalp Çarpıntısına Yol Açan Başlıca Sebepler

  1. Bunlardan ilki fiziksel efor sarf edilen işlerin egzersizlerin yapılmasıdır.
  2. Stres durumunda yaşanılan olaya tepki olarak kalp çarpıntısı gelişebilmektedir.
  3. Alerji ilaçları, anti histominikler, tansiyon ilaçları gibi bir takım ilaçlar kalp çarpıntısına neden olabilir.
  4. Aşırı çay, kahve tüketimi yüzünden çarpıntı olabilir. Bu içecekler de bulunan kafein maddesi çarpıntıya neden olur.
  5. Toksik Guatr hastalığında troid bezinin fazla çalışmasından kaynaklanan çarpıntılar olur. Bu hastalar da nabız her zaman 100’ün üzerindedir.
  6. Kansızlık.
  7. Hipoglisemi yaşayan insanlarda, şekerin düşmesine bağlı kısa süreli çarpıntılar olur.
  8. Hamilelikte kalp çarpıntısı olabilir. Ancak bu durum gayet normal olarak kabul edilen bir durumdur.
  9. Kalp kapağı hastalıklarında, kalp kapağı kanın tek taraflı olarak diğer kısma geçişine izin verir ve toplamda 4 kapakçık vardır. Romatizmal hastalıklar ileri yaş kireçlenmeler ile kapaklar da deformasyonlar oluşur. Bu durumda kalp kapaklarında ya daralma ya da kanı geri kaçırma oluşarak kalp kasını olumsuz etkiler ve kalp çarpıntısı oluşturabilir.
  10. Kardiyo miyopati hastalığında, kalp kasında bir takım nedenlerle güçsüzleşmesi ve pompalama hareketini yapamamasından kaynaklanan kalp çarpıntıları oluşur.

Profesör Doktor Hızır Mete Alp Özgeçmişi

Prof. Dr. Mete Alp Özgeçmiş, 1972 ve 1978 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim görmüştür ve Tıp fakültesi birincisi olarak eğitim sürecini tamamlamıştır. 1978 ve 1984 tarihleri arasında, Prof. Dr. Mete Alp, Hacettepe Üniversitesi Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Ana bilim dalı alanında Erişkin ve Pediyatrik KVC eğitimi almış ve Tıpta Uzmanlığı Göğüs ve Damar Cerrahisi olmuştur.

Prof. Dr. Mete Alp’in Biyografisi >>